Senior man and baby holding young plant in hands against spring green background. Ecology concept

גזים

כל תינוק נולד יסבול במידה זו או אחרת מגזים. עובדה זו נובעת מחוסר בשלות של מערכת העיכול, בעיקר מערכת המעי. טיפול בבעיה זו מתחלק לשתי קבוצות עיקריות – נשים מניקות ומשפחות שנותנות תמ”ל.

תינוקות שניזונים מחלב אם:
ברפואה סינית קיימות דרכים רבות להשפיע על כמות, איכות ושומניות של חלב אם. בנוסף, ניתן להקל על העיכול של חלב האם ע”י התינוק. רפואה סינית היא רפואת משפחה שקיימת אלפי שנים. המטרה העיקרית שלה היא למנוע בעיות. תוך שילוב נכון של תפריט, דיקור ותמיכה משפחתית ניתן להעביר את התקופה הראשונה ש הרך הנולד בצורה קלה ונעימה יותר לכלל המשפחה.

תינוקות שניזונים מתמ”ל:
בתור מטפל סיני, אני חייב לציין שאני בעד הנקה מלאה אך החיים לעתים מציגים לנו אתגרים והתמ”ל עשוי להיות חלק מהפתרון לאתגרים אלה. ברגע שתינוק ניזון מתמ”ל והנ”ל מותאם לתינוק, הכלי העיקרי להקלה על גזים הינו דיקור ותוספי תזונה.

בעיות שינה

ברפואה סינית קיימות דרכים רבות להשפיע על איכות השינה של תינוקות. הסוד הגדול הוא לדעת לאבחן מה הגורם המשפיע על איכות השינה עבור כל ילד ואז לבחור את הכלי הטיפולי המתאים ביותר – דיוקר, תזונה, צמחי מרפא, תוספי תזונה.

בעיות הנקה

קיימות לא מעט סיבות שיכולות לגרום לבעיות הנקה. הבעיות יכולות להיווצר החל מבעיה במהלך הלידה, תפיסת התינוק את הפטמה (עוצמת התפיסה, עוצמת השאיפה, רגישות הפטמה, בעיות בלסת ועוד) עד לבעיה בתנוחת ההנקה, כאבים של האם בכתפיים, שכמות או גב, בעיות עייפות ותשישות של האם, בעיות רגשיות של האם (עומס רגשי הקשור לאינטנסיביות התקופה שאחרי הלידה, השפעות הורמונליות, לידה טראומטית עבור האם ועוד).

אני גאה להגיד שהטיפול היעיל ביותר לבעיות הנקה הינו השילוב בין רפואה סינית לבין יועצת הנקה מודרנית. אני עובד בשיתוף פעולה עם יועצת הנקה נתנאלה “שם משפחה” והדדיות זו מאפשרת פתרון אידיאלי עבור נשים מניקות רבות.

עיכוב התפתחותי

קיימים פחדים וחששות רבים סביב נושא ההתפתחות. מה נחשב להתפתחות תקינה, האם צריך שהילד יהיה תמיד בחלק העליון של הגרף ומה קורה כאשר הוא בחלק התחתון, מה המרכיב הגנטי בהתפתחות ועד כמה ניתן להשפיע עליה סביבתית ועוד.
ברפואה סינית יש המון כלים שמאפשרים לנו לחזק שרירים, לעזור בהתפתחות עצמות וגדילה, לעזור בהתפתחות של דיבור ותנועות תקינות של הפה והלסת. פעמים רבות, חלק מהעיכוב נובע מחולניות של התינוק ורפואה סינית נותנת מענה איכותי לבעיות אלה.
אני אישית ממליץ מאוד על שילוב של רפואה סינית עם שחיית תינוקות כדי להבטיח התפתחות תקינה של מערכת השריר והשלד.

עצירות

לא מעט תינוקות סובלים מאי סדירות ביציאות. כבר בגיל צעיר רפואה סינית יכולה להעניק מענה טוב לנושא זה ולחסוך חוסר נוחות לתינוק. כאשר מגיעים תינוקות שסובלים מעצירות ממושכת (יותר מ 6 ימים ללא יציאות), הדיקור הופך להיות כלי יעיל לשחרור נקודתי ולאחר מכן ניתן לבנות טיפול מניעתי. במקרה זה המענה תלוי בגיל התינוק, האם יונק או מקבל תמ”ל, מסגרת החיים שלו ועוד.

מחלות

אחד הקשיים הגדולים היא התמודדות עם מחלות של תינוקות. לרפואה המערבית אין הרבה מה להציע בטיפול נגד וירוסים. לעומת זאת, לרפואה סינית יש הרבה מה להציע בתחום. ניתן לשלב דיקור, תוספי תזונה, פורמולות סיניות עתיקות, תרופות סבתא למיניהן בהתאם לחולי ולגיל התינוק.

אלרגיות

אלרגיה היא תגובה חסרת פרופורציה של מערכת הגוף לחומר אלרגני. הרבה מהאלרגיות של תינוקות יעברו מעצמן ללא כל התערבות עד גיל 3. על מנת שתינוק לא יסבול במשך שלוש שנים, ניתן להיעזר ברפואה סינית כדי להקל על הסימפטומים השונים, כגון נזלת כרונית, דלקות חוזרות ונשנות, בעיות עור ועוד.

בעות עור

כאשר בני הבכור נולד, הופיעו לו בעיות עור. אני אישית לא האמנתי ביכולת הדיקור לעזור, אך הופתעתי לטובה. בתור מטפל וותיק, אני מטפל בהמון בעיות עור ונתקלתי בתוצאות חלקיות. עם זאת, בתינוקות וילדים אני נדהם כל פעם מחדש, שכן דיקור עובד בדרכך כלל כמו קסם ומצליח להתגבר אפילו על בעיות כרוניות של שנים.