רפואה סינית

רפואה סינית מסורתית (Traditional Chinese Medicine – TCM) כוללת שיטות טיפול שונות, ביניהן דיקור, מוקסה (שריפת עשב מרפא מעל העור במהלך דיקור), טיפול בצמחי מרפא, טווינה (עיסוי סיני טיפולי), טיפול בתזונה, טאי צ’י וג’י גונג (טכניקות המשלבות תנועות ותנוחות עם נשימה והתמקדות מנטלית).

אני רוצה להסביר מה היא רפואה סינית עבורי.
מבחינתי, זו שיטה שמאפשרת לי לראות את הגוף ואת הנפש של האדם. בעזרת התבוננות בלשון והקשבה לדופק אני יכול לראות איפה קיים חוסר איזון. מה גורם לסבל של האדם השוכב מולי. בעזרת הכלים שעומדים לרשותי אני מוצא את הדרך המתאימה ביותר עבור האדם שנמצא מולי ועוזר לצמצם את הסבל שלו בחיים.

אני רואה כול סבל, בין אם הוא פיזי, נפשי, מנטלי כפער בין המציאות שהאדם חי בה למציאות שהאדם רוצה לחיות בה ועוזר לו, מאפשר לו ,לצמצם את הפער ובכך ולשנות את חייו.

העיקרון החשוב ביותר שאני משתמש בו הוא שאני, האדם, אחראי על האושר שלי. רק אני ולא אף גורם אחר. ועלי לעשות כל מה שביכולתי להיות מאושר, שמח בחיי. עלי להגשים את עצמי.

לפי גילויים היסטוריים, רפואה סינית התחילה בערך 2600 שנה לפני הספירה ורק במאה ה 3 לספירה קיבלה גושפנקה בתרבות הסינית בעקבות הוצאתו של הספר הקיסר הצהוב.  ספר זה מהווה אבן יסוד לרפואה הסינית ובעצם מורכב ממספר ספרים שנכתבו מוקדם יותר . איחוד הספרים לכדי ספר יחיד סלל את הדרך לשיטת טיפול שאיחדה את הגוף ואת הנפש ולא מאפשרת להפריד ביניהם. רפואה סינית רואה בצורה ברורה את הקשר בין גוף נפש ומחשבה לסבל של האדם ובאחריות של המטפל לעזור לאדם להפחית את הסבל בחייו.

במהלך הטיפולים שלי, לפי הצורך, אני משלב טיפולים ברפואה סינית עם טיפולים בדמיון מודרך, כוסות רוח, טכניקות אורתופדיות הלקוחות משיאצו, הנמה ועיסוי מרידיאנים.

דמיון מודרך

לפני שאני יסביר מה זה דמיון מודרך ,חשוב לזכור שכול מה שהשגנו עד היום התחיל במקום אחד – בדמיון. אם אנחנו יכולים לחלום או לדמיין את זה נוכל להגשים את זה. אם תחשבו על כך לרגע, כל דבר שקיים במציאות שלנו, החל משולחן ועד מעבורת חלל, התחיל בדמיונו של מישהו, בטרם נוצר, כך שהיכולת שלנו לדמיין כל דבר או מצב מבוקש בחיינו, מהווה שלב ראשוני ומהותי ב”הזמנה” של אותו דבר או מצב לחיינו. בין אם זה להגיע לירח או פשוט להרגיש טוב יותר.

דמיון מודרך הוא תחום רחב הכולל בתוכו מגוון שיטות לטיפול והתפתחות אישית, שמטרתן להביא לאיזון, ריפוי והגשמה. המפתח לשיטה, הוא היכולות של המוח האנושי להתפקס על מוטיב שסוכם מראש. המוטיב בדרך כלל בא לעזור לאדם להתמודדות טובה יותר עם המציאות שלו ועוזר לו להגשים את עצמו.

הסוד הוא לנצל את העובדה כי המוח אינו מבדיל בין דמיון למציאות. כשאדם מתרגל דמיון מודרך במצב של הרפיה, המוח השמאלי השכלתני עובר למצב שקט של קליטה (גלי אלפא), והמוח הימני שמתקשר עם התת מודע, עובר לרמות קליטה ושליפת מידע גבוהות. זה מאפשר לנו לתקשר ברמה פיזית עם מערכת החיסון ועם כל תא בגוף וברמה הנפשית, לשחרר מחסומים והתנגדויות או לשנות וגישה ואמונות שאימצנו במהלך כל חיינו.