אחד הדברים שאני אוהב לטפל בהם הוא הריון. אני נהנה מאוד מהתהליך והיכולת שלי לעזור במגוון רחב של תופעות בהריון. רפואה סינית מהווה פתרון לאין ספור סימפטומים אשר צצים לאורך ההיריון, כגון בחילות, צרבות ,עייפות, חוסר חשק או התחלה של דיכאון, מצב רוח ירוד, מצבי רוח משתנים, עצבנות וחוסר שקט פנימי, כאבים, דלקות באגן – וסטיבוליטיס, נפיחות, ועוד ….

הטיפול האידיאלי הוא ללוות את המשפחה הצעירה לאורך כול הדרך. כן, ללוות את כל המשפחה, הרי גם גברים פעמים רבות סובלים מההורמונים המשתוללים של האישה. לאורך כול הדרך, נפגשים אחת לשבועיים או אחת לחודש ואני מלווה ומטפל, לפי הצורך כמובן. ניתן למנוע ולזהות סיכוי להתפתחות של כול מיני בעיות כגון ירידה בברזל, חוסר במינרלים, השמנת יתר ועוד.

בכתבה זו אני רוצה להתרכז בהיפוך עובר וההכנה ללידה טבעית .מחקר מאוד גדול שנעשה בהולנד גילה שעדיף לעשות טיפול ברפואה סינית בשבוע 33 כדי למנוע בכלל את הסיכוי שהעובר לא התהפך. המחקר הציג בצורה מדהימה הן את יעילות הטיפול הסיני והן את עלויות הטיפול, כאשר נמצא כי זול יותר למדינה לממן טיפולים ברפואה סינית מאשר לקחת את הסיכוי שהאישה תגיע ללידה עם עובר המונח בפוזיציה לא נכונה. טוב נהדר, אז מה כול זה אומר?

טיפול להיפוך עובר

אקדים ואומר כי היתרון של היפוך עובר בעזרת רפואה סינית הינו כי לא מדובר בתהליך פולשני וכואב, אלא תהליך שמעודד את העובר להתהפך בעצמו ואז “מקבעים” את ההיפוך על מנת שהעובר יישאר במנח ראש עד הלידה. חשוב לציין, וגם הוכח מחקרית, שטיפול מהסוג הזה לא יוצר סטרס או לחץ עבור העובר, לא בטווח הקצר ולא בטווח הארוך (הראה מחקר 3) .

אני ממליץ ליולדת להגיע עם מלווה בשבוע 32 – 33 להריון כי זה נותן מספיק זמן לעשות טיפולים נוספים אם הסדרה הראשונה לא הצליחה. אני מבצע טיפול של דיקור + מוקסה (קיימות קומבינציות רבות וצורת הטיפול נקבעת אינדיבידואלית בהתאם למטופלת). אני מלמד את המלווה לבצע המשך טיפול של עבודה עם מוקסה בבית. מוקסה זה צמח אשר יכול לבוא במספר צורות ועיבודים. בגדול, שורפים את המוקסה כדי לייצר תחושה של חום בנקודת דיקור bl 67 . תחושת החום צריכה למלות את המקום וגם לעלות לאורך המסלול (מרידיאן). פעמים רבות במהלך טיפולים אלה ניתן לראות את העובר מתנועע וזז, ולעתים מספיק טיפול אחד והעובר מתהפך. עבורי זה לא משנה כמה טיפולים כאלה עשיתי, ועשיתי כבר מאות, אני נידהם בכול פעם מחדש (התחושה והיכולת לראות את העובר מאוד תלויה במיקום הרחם והשיליה). אחרי שההריונית ביצעה את ההוראות בבית בין פעם לפעמיים היא מגיעה שוב לטיפול במרפאה ושם נעשה טיפול חיזוק, אשר מתחלק לשתי דרכי פעולה:

אם העובר כבר התהפך בוודאות (או שראו באולטרסאונד או ניתן לחוש בוודאות את מיקום העובר) האישה ההריונית מקבלת טיפול שמשמר את המיקום של העובר.
אם לא ברור המצב של העובר, מבצעים עוד טיפל אשר מטרתו לסייע לעובר לסיים את תהליך ההתהפכות ולהתברג במקום הנכון.
אחרי הטיפול הזה אני מבקש מהזוג לבצע עוד טיפול בבית וללכת לבדיקה על מנת לראות אם העובר  נמצא במקום שרצינו. אם העובר עדיין לא התהפך, ולפעמים יש עוברים עקשנים, ניתן לבצע שוב סידרה קצרה של טיפול בשילוב מתיחות.

שווה לנסות עד שבוע 37. בדרך כלל אחרי זה העובר גדול מידי להתהפך. אך גם כאן אני מכיר מספר (קטן אומנם) של נשים שהטיפול הסיני נחל הצלחה וזכינו לראות את העובר מתהפך, דבר שחסך מהן התערבות רפואית פולשנית או את הצורך להגיע לניתוח קיסרי.

מאמרים תומכים :

1.       Cost-effectiveness of breech version by acupuncture-type interventions on BL 67, including moxibustion, for women with a breech foetus at 33 weeks gestation: a modelling approach. Complement Ther Med. 2010 Apr;18(2):67-77. Epub 2010 Feb 7.

2.       Acupuncture for turning a breech baby in pregnancy. Copyright © 2012 The Cochrane Collaboration. Published by JohnWiley & Sons, Ltd..

3.       Non-Stress Test Changes During Acupuncture Plus Moxibustion on BL67 Point in Breech Presentation. Copyright © 2002 by the Society for Gynecologic Investigation. 1071-5576/02/$22.00 Published by Elsevier Science Inc.

4.       Moxibustion for correction of breech presentation. www.jama.com, Ariz heakh sciences libarary, on May 18,2007.

5.       Acupuncture for turning a breech baby in pregnancy. Lee SC, Gyte GML, Dou L. Acupuncture for turning a breech baby in pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 1. Art. No.: CD009554. DOI: 10.1002/14651858.CD009554.