לאחר 5 שנים של עבודה בבית חולים “בני ציון” בחיפה למדתי דבר אחד או שניים. היום אני רוצה לחלוק אתכם את הדעה שלי ולהמליץ על טיפולים שונים שיכולים לעזור לכם להשתקם אחרי ניתוחים.

טיפולים טרום ניתוח

הטיפול הראשון מתחיל עוד לפני הניתוח. לא משנה איזה ניתוח, לא משנה כמה פשוט הוא או כמה מסובך. הדבר החשוב ביותר טרם הניתוח זה המצב הנפשי שלכם. איך אתם בוחרים להיכנס לניתוח, איך אתם בוחרים להתמודד עם הניתוח.

לפני ניתוח אני מאוד אוהב וממליץ על שילוב של דמיון מודרך מוקלט (מקליטים בזמן הטיפול) בשילוב עם דיקור סיני. השילוב מצליח להביא את הגוף ואת הנפש לשלווה פנימית, לרוגע. היתרון הגדול הוא ההקלטה. לאור שקלטנו את ההנחיה, ניתן לחזור עליה כמה שרוצים, ואני מאוד ממליץ לעשות זאת והרבה . להקשיב להקלטה לפחות 3 פעמים ביום, במשך שלושה ימים לפני מועד הניתוח. חשוב גם לבוא לטיפול כמה שבועות לפני הניתוח, אם ניתן, כדי לעשות הכנה טובה ויסודית.

טיפולים אחרי ניתוח

כאן צברתי הרבה ניסיון בניתוחים שעושים במחלקה הכירורגית, בכלי דם, בקרדיולוגיה. אני חייב לציין שדיקור נותן מענה מושלם לכול נושא השיקום לאחר ניתוח. אני אישית כאן אוהב לשלב עבודה רוחנית. לפעמים אנחנו מחליטים החלטות ולא מבינים את ההשלכות שלהן וחשוב לברר בתוכנו. לפעמים נגזר עלינו ניתוח, ואז יש לנו שאלות כגון למה זה קרה לי? מה עשיתי שקיבלתי את הצרה הזו? מה יהיה עכשיו? יש אוסף של שאלות והן מאוד קשורות לסוג הניתוח. מה שחשוב כאן הוא להבין מה בשליטה שלי ועל ידי כך להחזיר לנו את תחושת השליטה בחזה.

רפואה סינית מאפשרת לתת מענה מאוד מקיף.

דיקור – להקלה על תופעות וזירוז החלמה

תזונה – לחיזוק הגוף וזירוז השיקום שלו

צמחי מרפא – לטפל בבעיות שפשפות או מה שהוא נקודתי

לווי רוחני – להבין מה קרה ומה עושים עכשיו.

יוצא לי לא מעט לפגוש אנשים בחיים שלי שעברו ניתוח לפני שנה או שנתיים והם סוחבים כאב קל או כאב נודניק שמופיע מדי פעם. אני תמיד נדהם למה הם לא מטפלים בזה. אני מודיע רשמית שאני כאן אני רוצה ומוכן לעזור לכם. אין שום צורך לחיות עם הכאב, אפילו אם לא מדובר בכאב אקוטי.

אני מצרף מאמרים שכתבתי או לקחתי חלק בכתיבתם ועוד כמה מאמרים שמסבירים את החשיבות של טיפול לפני ואחרי ניתוח.

מאמרים:

Treating post-laparoscopic surgery shoulder pain with acupuncture: Hindawi Publishing Corporation, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2014, Article ID 120486, 7 pages http://dx.doi.org/10.1155/2014/120486

Schiff E, Ben-Arye E, Attias S, Sroka G, Keshet Y. Perceiv-ing integration of a complementary medicine service within a general surgery department through documentation of con-sultations: a thematic analysis. Patient Educ Couns 2012;89: 430—3.

Shorofi SA, Arbon P. Complementary and alternative medicine (CAM) among hospitalised patients: an Australian study. Com-plement Ther Clin Pract 2010;16:86—91.

Schiff E, Attias S, Hen H, Kreindler G, Arnon Z, Sroka G, et al. Integrating a complementary medicine service within a general surgery department: from contemplation to practice. J Altern Complement Med 2012;18(3):1—6.

Li DZ, Zhou Y, Yang YN, Ma YT, Li XM, Yu J, et al. Acupuncture for essential hypertension: a meta-analysis of randomized sham-controlled clinical trials. Evid Based Complement Altern Med 2014;27:9—478.

Sun, T. J. Gan, J. W. Dubose, and A. S. Habib, “Acupuncture and related techniques for postoperative pain: a systematic review of randomized controlled trials,” British Journal of Anaesthesia, vol. 101, no. 2, pp. 151–160, 2008. Medicine, vol. 18, no. 3, pp. 300–305, 2012.

A. Frenkel and J. M. Borkan, “An approach for integrating complementary- alternative medicine into primary care,” Family Practice, vol. 20, no. 3, pp. 324–332, 2003.

M. Al-Khafaji, P. Deadman, and T. Martin, “Some acupuncture points which treat phlegm disorders,” Journal of Chinese Medicine, vol. 39, pp. 1–4, 1992.