בתור מטפל ברפואה סינית אני מכיר את הפרי הזה לעומק. ברפואה סינית הוא שייך לקבוצת הצמחים שמחזקים יין ובעיקר את יין הכבד. כול צמח שמטפל ביין של הגוף נחשב למשפר חיים.

בזמן השהיה שלי בסין, שמעתי את האגדה המפורסמת של הגוג’י ברי:

גיבורה של האגדה הסינית נקרא לי קינג יואו (Li Qing Yuen). אותו לי, הפך את תותי הגוג׳י ברי למאכל עממי ופשוט. מספרים שהוא חי עד גיל 252 בין השנים 1678-1930. כמובן שהזקן האגדי אכל גוג׳י ברי יום ביומו והוא האדם היחיד שחייו תועדו במשך שנים כה רבות. כאשר היה נער צעיר בן 11, הוא נתקל בשלושה חכמים אשר גם הן זכו לאריכות ימים. החכמה לימדה את לי את תורת המדע, מה הם מי המעיינות, הדרך היפה ביותר לאריכות ימים בשילוב תזונה נכונה, רגיעה גופנית ותורת עשבי המרפא. מסתבר שהדברים אותו גילתה הרפואה המערבית לפני שנים לא רבות, בסין כבר ידעו זאת מזמן.

בסין היה ניתן למצוא אותו בכול מקום וכאשר חזרתי לארץ ב 2006 היה קשה להשיגו. היום הוא נמצא בכול פינה, ובצדק.

בזכות הסגולות שלו הגוג’י ברי נחשב למזון על.

 • הוא מהווה מקור עשיר לחלבון המכיל 19 חומצות אמינו שונות (מהוות את המבינה הבסיסי של החלבון), את חלקן הגוף לא מסוגל לייצר בעצמו. אני מאוד ממליץ על שילוב בין גוג’י ברי לאבוקדו כדי לקבל כמעט את כול חומצות האמינו שהגוף צריך. הוא מאוד יעיל לילדים ומתבגרים כאחד.
 • הוא מכיל ויטמינים מקבוצת B1, B2  ו- B6 המסייעים בפעילותה של מערכת העיכול, מערכת העצבים. בזכות הרמה הגבוהה של B6 יש ביכולתו של הגוג’י ברי לטפל בבחילות וצרבות. מאוד יעיל לבחילות בזמן ההיריון. שילוב מנצח הוא מלפפון עם חלב שקדים וכף גוג’י ברי שהושרו במים חמים. טוחנים הכול, כולל המים של הגוג’י ברי ונהנים משייק טעים שמקל על צרבות ובחילות בהריון.
 • מסייע לפעילות תקינה של העיניים, בגדילה וכו׳.
 • מסייע לחיזוק הפעילות ולתפקודה התקין של מערכת החיסון (ויטמין C).
 • ויטמין E – מצמצם את הסיכון למחלות לב.
 • ברזל – ביחס לגודל שלו יש לו לא מעט ברזל המאפשר טיפול בחוסר ברזל.
 • בטא קרוטן – חיוני לחלוקת התאים ברקמות הגוף ולריפוין. מגן על מערכת העיכול ומפחית סיכויים לדלקות בכליות ובשלפוחית השתן.
 • פוליכרידים – שרשראות של מולקולות סוכריות המשמשים לאחסון אנרגיה זמינה בגוף, מייצבי רמות סוכר, ממריץ חיסוני ומשתן קל ביניהם עמילן, תאית ופרוקטיאינים.

נכון הוא קטנטן אך עושה פלאים.

מחקרים רפואיים רבים, הן במזרח והן במערב, נכתבו על תות הגוג׳י ברי. מחקר שהתפרסם עבור אחת מהמחלקות האונקולוגיות המפורסמות בעולם בתחילתה של שנת 2010 עוסק ביכולותיו יוצאות הדופן של הגוג׳י ברי במניעה של התפתחות תאים סרטניים בגופנו. חלק מהמאמר ניתן למצוא בקישור כאן.

ממצאי המחקר הראו כי קבוצות אנשים מגילאים שונים, אשר אובחנו בסוגים של גידולי סרטן שונים, וכבר נמצאים בטיפולים כימותרפיים הגיבו טוב יותר לטיפולים כאשר קיבלו את גוג׳י ברי. כמו כן נמצא כי מיצוי של הגוג׳י ברי מנע התפתחות של גידולים סרטניים מסוימים וסייע להחלמה מהירה יותר. ממחקרים אחרים עולה שצריכה יומית של הגוג׳י ברי מקטינה באופן משמעותי את הירידה בכושר הראייה ומחלות אשר מובילות לאובדן הראייה עד כדי עיוורון.

בנוסף, מבדיקות שנערכו בסין על נבדקים בני 65 ומעלה נמצא כי אכילת 14 גרם של תות הגוג׳י ברי שיפרה את איכות הראייה וחדותה באופן משמעותי.

כמו כן, צריכה יומיומית של פרי הגוג׳י ברי מחזקת בצורה משמעותית את המערכת החיסונית ומשמשת כמקור עשיר לקבלת אנטי-אוקסידנטים (נוגדי חמצון). בנוסף לסגולותיו הרפואיות של גוג׳י ברי ערכיו התזונתיים, הבריאותיים ותועלותיו הרבות לגופנו בשימוש יומיומי הם רבים.

גוג’י ברי – ערכים תזונתיים:

ערך תזונתי ל – 100 גרם

קלוריות – 314 קק”ל
חלבונים – 11.8 ג’
פחמימות – 55.0 ג’
שומן – 0.19 ג’
שומן רווי – 0.7%

ויטמינים

ויטמין סי – 12 מ״ג
ברזל – 12.2 מ”ג
סידן – 9 מ”ג
אשלגן – 230 מ”ג
נתרן – 0.48 מ”ג
בטא-קרוטן – 8.55 מק”ג
סיבים תזונתיים – 11 ג’

אזהרה
נמצאו מספר בעיות בהתנגשות בין תרופות לצריכה גבוהה של גוגי ברי . לכן כול מי שצורך את התרופות הבאות צריך להיזהר ולהיות במעקב רפואי עד לברור אם הוא יכול לצרוף גוג’י ברי.

 • קומדין
 • תרופות של לחץ דם שונות
 • אנשים שסובלים מרמות סוכר לא מאוזנות